Przejdź do treści

10 powodów, dlaczego trzeba pić wodę

Niektórych nie trzeba przekonywać do tego zdrowego nawyku, wciąż jednak pozostała grupa osób, którym daleko jest do wypijania półtora litra wody dziennie.

Woda stanowi średnio 60 procent masy ciała przeciętnego, dorosłego człowieka. Jest niezbędna do życia. Chociaż zdajemy sobie z tego sprawę, nadal większość Polaków pije jej za mało.

Jakie mogą być tego konsekwencje?
Dlaczego potrzebujemy wody?

Woda nie dostarcza organizmowi znaczących ilości substancji, ale bierze aktywny udział w transportowaniu składników z pożywienia do narządów i komórek ciała. Pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii. Bez jej obecności, w naszym ciele nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne. Utrata około 1-2 procent wody w organizmie powoduje między innymi zmęczenie, natomiast już 10 procent może zagrozić naszemu życiu.

10 powodów, dla których potrzebujemy wody:

1. Pomaga zachować ładny wygląd

Woda nawadnia każdą komórkę naszego organizmu, pozwalając jej zachować odpowiednią sprężystość i nawilżenie. Odpowiednia podaż wody usprawnia mikrokrążenie w skórze, co sprawia, że komórki tej tkanki są lepiej odżywione i dotlenione. Daje skórze blask i elastyczność, pomaga walczyć z cellulitem.

2. Buduje

Zawartość wody w ciele człowieka może stanowić nawet 75 procent całkowitej masy ciała. Woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego organizmu, dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy niezbędne do życia. Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc, bez wody jedynie kilka dni.

3. Poprawia trawienie

Woda jest niezbędna do normalnego przebiegu procesów trawiennych. Formowanie kęsów, ich przełykanie oraz dalszy transport w przewodzie pokarmowym zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci. Brak wody sprawia, że przebieg wszystkich tych procesów zostaje zaburzony.

4. Nie ma kalorii

Woda jako jedyny płyn nie dostarcza organizmowi zbędnych kilokalorii. Dodatkowo wypełnia żołądek, dając uczucie sytności. Szklanka wody przed jedzeniem sprawi, że mniej się zje a dozowana regularnie przez cały dzień zapobiegnie nagłym napadom głodu. Są też badania, które potwierdzają, że spalanie tłuszczy po posiłku zaczyna się szybciej, gdy pijemy do niego wodę, niż gdy popijamy go czymś słodkim. Woda to prawdziwy sojusznik odchudzania!

5. Oczyszcza

Woda pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych substancji i toksyn. Końcowe produkty przemiany materii są bowiem usuwane z niego wraz z moczem. Jeśli więc na naszej skórze pojawią się nieestetyczne krostki, może to być pierwszym sygnałem, że nasz organizm potrzebuje oczyszczenia z toksyn.

6. Poprawia wytrzymałość fizyczną

Odwodnienie to najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Wynika to między innymi z obniżenia ciśnienia krwi trenującego, a następnie – osłabienia, jak również wzrostu temperatury ciała, wywołującego dyskomfort. Spada również zdolność mięśni do wykonywania skurczów, co także może wpłynąć na pogorszenie się kondycji. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem na poprawienie efektywności organizmu.

7. Reguluje temperaturę naszego ciała

Gdy temperatura otoczenia staje się wyższa niż temperatura naszego ciała, z powierzchni skóry zaczyna parować woda wydzielana w postaci potu. Dzięki temu mechanizmowi organizm może z łatwością regulować swoją temperaturę, zarówno w lecie jak i w zimie. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała.

8. Kształtuje pozytywne nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe u dziecka kształtują się już od okresu wczesnego dzieciństwa. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, którzy później będą naśladować swoich rodziców. Dotyczy to wszystkich obszarów życia, także żywienia. Woda  jest jednym z  podstawowych makroskładników diety. Nie dostarcza zbędnych kalorii i nie zaburza kształtowania się preferencji smakowych. W wielu badaniach udowodniono, że picie wody przez dzieci jest jednym z elementów profilaktyki nadwagi i otyłości i skutecznym postępowaniem w jej leczeniu.

9. Doskonale gasi pragnienie

Nic nie gasi pragnienia lepiej niż woda. Działa najlepiej, gdy pijemy ją często i małymi łykami. Wówczas zostaje wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana. Wzmożone pragnienie, które przez wielu z nas jest lekceważone, to pierwszy objaw odwodnienia. Właśnie dlatego powinniśmy uzupełniać płyny, zanim poczujemy pragnienie.

10. Pomaga zwalczyć infekcje

Nawodniony organizm znacznie lepiej radzi sobie z bakteriami i wirusami, gdyż odpowiednio nawodniona jest błona śluzowa, która stanowi ważną barierę dla zarazków. Chorobom infekcyjnym bardzo często towarzyszy gorączka, stąd zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Należy pamiętać, że infekcje to nie tylko choroby układu oddechowego, ale także ostre choroby przewodu pokarmowego.

Woda jest niezbędna, gdy chory kaszle (płyny w  diecie pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę), wymiotuje lub cierpi na biegunkę.

Woda wypita w danym momencie maksymalizuje jej wpływ na organizm:

– 2 szklanki wody po przebudzeniu – pomagają aktywować narządy wewnętrzne
-1 szklanka wody 30 minut przed posiłkiem – pomaga w trawieniu
– 1 szklanka wody przed kąpielą – pomaga obniżyć ciśnienie krwi (kto to wiedział?)
– 1 szklanka wody przed snem – zapobiega udarowi lub atakowi serca (dobrze wiedzieć!)

Ponadto woda w czasie snu pomaga również zapobiegać skurczom nóg w nocy, ponieważ mięśnie nóg szukają wilgoci, gdy się kurczą i budzą cię z bolesnym skurczem.

Woda z aloesem

Ja piję na czczo wodę z aloesem, aby składniki odżywcze, w szczególności aminokwasy, mogły zostać wchłonięte w jak największym stopniu do mojego organizmu – zanim układ pokarmowy wypełnią składniki odżywcze z pożywienia.

Zatem do szklanki z letnią wodą wlewam porcję miąższu aloesowego (z firmy Forever).

 

I tak zaczynamy każdy nowy dzień:)