Przejdź do treści

Szparagi w szynce parmeńskiej

Oto są i od paru dni sprawują w mojej kuchni rządy absolutne. Na początku sezonu zawsze zaczynam od tych najprostszych i najszybszych dań, chcąc jak najbardziej nasycić się nowym smakiem.

Szparagi przygotowuje się na patelni w przysłowiowe 15 minut, a ich smak nie ma sobie równych. Można je podawać jako osobne danie, ale i jako dodatek do mięsnych lub rybnych dań obiadowych. Tak samo smaczne na gorąco jak i na zimno.

Baaardzo gorąco polecam 🙂

Najprostszym sposobem na szparagi jest zawinięcie ich w szynkę parmeńską , posypać parmezanem i – gotowe. Ja postanowiłam ciut więcej przygotować, ponieważ to miał być mój obiad i jednocześnie ostatni posiłek soboty

Co potrzeba?

– pęczek białych szparagów
– kilka plastrów szynki parmeńskiej
– 1 łyżka tartego żółtego sera
– 1 łyżka soku z cytryny
– 2 łyżki masła klarowanego
– sól i pieprz
– odrobina oliwy z oliwek

Jak przygotować?

Po umyciu szparagi należy obrać przy pomocy obieraczki do warzyw – całą długość. Na początek zapomnijcie o historii mówiącej, żeby szparaga złapać i zgiąć, a sam pęknie w odpowiednim miejscu. Jeśli zegniecie go w połowie, co wiele osób robi na początku, to mniej więcej właśnie tam pęknie i połowa szparagów zupełnie niepotrzebnie wyląduje w koszu.

Dlatego po prostu odetnijcie końcówkę o długości około 2-3 cm. Potem szparaga obierzcie do 3/4 wysokości jeśli jest cienki i jędrny, albo aż do łebka, jeśli jest nieco grubszy. Tak przygotowane szparagi są gotowe do dalszych działań.

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie szparagów w parowarze – nie potrzebują wówczas soli i cukru, które trzeba dodać do wody, podczas gotowania.

Szparagi na parze:

Dlaczego warto przygotować szparagi na parze? Szparagi przygotowane na parze są smaczne i nie tracą witamin. Ta metoda ma też inne zalety:

– nie nasiąkają wodą, więc nie tracą swojego naturalnego smaku i aromatu,
– warzywa zachowują swój kolor i strukturę,
– nie tracą witamin i minerałów,
– nie wymagają dodatku soli i tłuszczu, warto natomiast dodać do nich zioła,
– gotowanie na parze nie wymaga ciągłego doglądania i mieszania,
– gotowanie na parze pozwala w około 10 minut przygotować szparagi.

Zagotuj wodę w dolnym naczyniu do gotowania na parze, do wrzątku można dodać sól, pieprz, przyprawy oraz masło, do górnego naczynia (sitka) włożyć całe szparagi i parować pod przykryciem.

Gotowanie w wodzie

Szparagi wstaw pionowo do wysokiego garnka z zagotowaną wodą (z łyżeczką cukru i łyżeczką soli). Zielone szparagi gotuj około 3-4 minut, a białe około 10 minut. Uważaj, aby nie gotować ich zbyt długo. Właściwie ugotowane szparagi mają wyrazisty, zielony kolor i są chrupkie.

Po ugotowaniu smarujemy je oliwą z oliwek, posypujemy kilka sztuk żółtym serem i  ciasno owijamy plasterkiem szynki parmeńskiej.

Układamy je na dobrze rozgrzanej patelni (ja smażę na maśle klarowanym). Smażymy od czasu do czasu obracając, aż na szynce pojawią się czarne paski, a szparagi będą chrupiące.

Do szparagów podałam wiosenną kapustę zasmażaną i plastry boczku owinięte na patyczki (majówka jest, to można sobie pozwolić na odrobinę kalorycznego szaleństwa.

Smacznego