Przejdź do treści

Masło klarowane

Masło klarowane to wyrazisty i delikatny dodatek, który zawsze warto mieć w kuchni. Wykorzystuje się go do pieczenia i smażenia, ale także do sporządzania sosów.

Masło klarowane składa się w prawie 63 procent z nasyconych kwasów tłuszczowych, z 27 procent jednonienasyconych w 2,3 proc, wielonienasyconych. Około 25 proc. tłuszczów to krótko- i średniołancuchowe kwasy tłuszczowe. One nie wpływają na powstawanie chorób serca. Kwas masłowy natomiast poprawia pracę jelit.

W czasie gotowania tłuszcz zostaje pozbawiony m.in. białka oraz wody. Powstały produkt jest praktycznie tylko czystym tłuszczem nasyconym, bez żadnych osadów czy szumowin.

Do smażenia, pieczenia i smarowania

Sklarowane masło zyskuje bursztynowozłoty kolor. Ma lekko słodkawy, orzechowy aromat i przyjemny, delikatny smak. To jedyne masło, które można przechowywać nawet przez kilka miesięcy poza lodówką (ja jednak trzymam go w lodówce).

Nie jełczeje i co istotne, nie przypala się nawet w bardzo wysokiej temperaturze, punkt dymienia ghee to 252 stopnie, czyli znacznie więcej niż w przypadku innych olejów.

Właśnie ta cecha czyni ghee idealnym produktem do smażenia w głębokim tłuszczu, co w Indiach jest bardzo chętnie wykorzystywane. Poza tym na ghee możemy piec i smażyć, nawet pączki czy frytki. Masło klarowane nie wsiąka w potrawy, więc jest bardzo wydajne i przede wszystkim zdrowe.

Wydobywa z produktów wyjątkowy aromat

Podkreśli smak jajecznicy, naleśników, smażonych pierogów, kopytek, mięsa czy warzyw. Podsmażone potrawy zyskują złocistą, chrupiącą skórkę. Można stosować je nawet do wypieków, stają się wówczas znacznie delikatniejsze w smaku. Niektórzy smarują masłem klarowanym chleb, wszystko zależy od naszych kulinarnych preferencji. Dietetycy zalecają, aby spożywać nie więcej niż dwie łyżki tego wyrobu dziennie.

Masło na zdrowie

Masło klarowane ma niepowtarzalne walory prozdrowotne, których zwykłe masło nie posiada.

Po pierwsze – według ajurwedy jego spożywanie leczy choroby serca
Po drugie – zawiera kwas masłowy o właściwościach antynowotworowych i przeciwwirusowych
Po trzecie – równoważy gospodarkę hormonalną, a także nadmiar kwasów żołądkowych, co pomaga odtworzyć śluz na ścianach żołądka
Po czwarte – zawiera też witaminy A, D, K i E

Nie tylko do jedzenia

Masło ghee można kupić w sklepach z żywnością orientalną albo ekologiczną. Dostępne są również gotowe masła klarowane przez polskich producentów, najlepiej jednak masło sklarować samemu w domu.

Klarowanie masła krok po kroku

 

 

– najlepiej użyć kostek dobrego masła ekstra, koniecznie z zawartością tłuszczu minimum 82 procent, bez żadnych dodatków, np. soli

– masło wkładamy do garnka z grubym dnem i stawiamy na ogniu

– garnek trzymamy na niedużym ogniu, masło powoli zacznie się roztapiać

– dy masło się rozpuści, ogień należy zmniejszyć do minimum, na powierzchni zacznie wytwarzać się białawy osad, który trzeba zabrać łyżką, np. cedzakową

– rozpuszczone masło należy co jakiś czas zamieszać i znowu zebrać pianę z powierzchni. Proces powtarzamy, aż przestaną wytwarzać się szumowiny

– gdy piany już nie będzie, sklarowane masło trzeba jeszcze przez chwilę podgrzać, aby lekko ściemniało. Trzeba uważać, aby masło się nie ugotowało i nie przypaliło, będzie wtedy gorzkie i zyska nieprzyjemny zapach

– sklarowane masło należy odstawić na około 15 minut, aby przestygło

– po tym czasie sięgamy po słoik, do którego trafi ghee. Masło przelewamy do niego przez gazę, odcedzając je z resztek piany i innych zanieczyszczeń.

Gotowe masło klarowane można przelać do słoika, poczekać, aż wystygnie, i dopiero wtedy słoik zakręcić. Słoik z masłem klarowanym przechowujemy w lodówce.

Smacznego używania 🙂